2015

 

Futbalový rok 2015 v Zázrivej

 

            Prípravu na jarnú časť začali žiaci, dorastenci a muži na konci januára. Žiaci pod vedením trénera Mariana Nincza, ktorý odmietol ponuku trénovať žiakov v Dolnom Kubíne, trénovali v školskej telocvični trikrát v týždni. V mužstve skončili len dvaja hráči Vilo Fedor a Dominik Butkaj, ktorí už v jesennej časti pokračovali v doraste. Celkové piate miesto (poznámka - Zázrivá podala námietku na nesprávne poradie v tabuľke a OFZ opravil naše umiestnenie na 4. miesto) je zatiaľ najlepším umiestnením žiakov pri ich účasti v I. triede, keď za tretím Hruštínom zaostali len o jeden bod. Do novej sezóny išlo mužstvo z cieľom skončiť jeseň do tretieho miesta. Dobrý začiatok si však chlapci pokazili sami zlým prístupom k tréningom, či povinnostiam na zápasoch. Mužstvo pre svoju nedisciplinovanosť opustili traja hráči, ktorí nerešpektovali trénerove dobré rady a ich správanie bolo zlým príkladom pre ostatných. Pokiaľ samotní rodičia nenaučia chlapcov slušnému správaniu, tréneri ich nemôžu na ihrisku, ale aj mimo neho v rámci futbalu zvládnuť.

            Žiaľ, v máji nás zastihla nečakaná správa. Náhle nás opustil hráč dorastu Marek Macek, dobrý chalan, za ktorým sme my tréneri, ale hlavne spoluhráči neskutočne smútili.

            Chlapci aj napriek tejto ťažkej udalosti skončili sezónu na výbornom druhom mieste, keď ich predbehol neskorší víťaz súťaže Habovka. Mužstvo v lete opustili Samuel Prílepok, Marek Otruba, Marcel Otruba, Michal Otruba, Roman Žúbor a brankár Marek Macek. Prví traja sa pripojili k mužstvu mužov, Roman, Marek a Michal už ďalej nechceli pokračovať. Na začiatku nového ročníka si dali chlapci ešte vyšší cieľ a to prvé miesto. Mužstvo sa spoliehalo na dobrú zohratosť obrany a zálohy a výborné výkony brankára Ladislava Kitaša. Jesenné prvé miesto je len polovica cesty, ktorú chlapci zvládli. Treba pokračovať ďalej v dobrých výkonoch, aby si mohli zahrať na konci sezóny baráž s víťazom druhej skupiny o postup do IV. ligy.

            Muži vstupovali do jarnej časti s jediným cieľom, postúpiť. Veľa prípravných zápasov, na ktoré už nakoniec polovica mužstva nechodila a museli ich nahradiť dorastenci, či slabšia forma jednotlivcov a možno aj zvýšené nároky trénera Hauku nakoniec viedli k akejsi únave či nechuti k futbalu a to sa podpísalo ku konečnému štvrtému miestu, keď k postupu im stačilo získať o tri body viac. Po ďalšej neúspešnej sezóne odišiel tréner Hauko a veľa starších hráčov už ďalej nechcelo pokračovať. Nová sezóna však pritiahla všetkých hráčov späť. Skončil iba Juraj Zacharovský. Novým trénerom sa stal Matej Badin a cieľ do nového ročníka zostal nezmenený. K naplneniu tohto cieľa  prišiel mužstvu pomôcť aj nový brankár Pavol Kolárik z Veličnej. Do mužstva dobre zapadli chlapci, ktorí skončili v doraste, ale aj ostaršení dorastenci. Jesenné druhé miesto je síce dobré, ale ako vieme z minulosti, nič to nezaručuje. Ak sa chlapcom podarí premieňať gólové šance, ktorých mali v jeseni neúrekom, tak sa to v jarnej časti určite podarí.

            V lete  v rámci futbalovej nedele sme videli päť zápasov, ktoré odohrali naše tri súťažné mužstvá, internacionáli a aj prípravkári. Tu by som chcel vyzvať ľudí, ktorí by mali záujem pomôcť s najmenšími futbalistami trénerovi Cyrilovi Záňovi  s trénovaním alebo zabezpečovaním dopravy, aby dali o sebe vedieť jemu  alebo  členom výboru. V budúcom roku by sme tak mohli prihlásiť aj týchto najmladších chlapcov do súťaže.

            Chcem poďakovať za dlhoročnú hráčsku, ale aj funkcionársku prácu v klube  Jurajovi Zacharovskému, ktorý sa rozhodol skončiť s aktívnou činnosťou. Juraj bol posledným aktívnym hráčom, v súčasnom mužstve, ktorý si ešte pred osemnástimi rokmi zahral prvú triedu v Zázrivej.

            Dobré meno zázrivskému futbalu robí v Terchovej Martin Papala, ktorý v lete prestúpil do tohto klubu hrajúceho V.ligu. Na hosťovanie do Žaškova účastníka I.triedy, klub v septembri uvoľnil brankára Stana Ertela. Dorastenci Ladislav Kitaš, Lukáš Zaťko, Marcel Butkaj a Ján Kozák po skončení svojej súťaže  boli na hosťovaní v Istebnom, účastníka III. ligy a tak si predĺžili jesennú časť súťaže. Všetkým ďakujem za dobré reprezentovanie nášho klubu.   

            K futbalu patrí aj príjemné prostredie, o ktoré sa na brigádach  vonku alebo v šatniach postarali členovia výboru, ale aj hráči žiackeho a dorasteneckého mužstva.

            Ďakujem Obecnému úradu za finančnú podporu futbalovému klubu, ale aj pomoc pri údržbe ihriska. Hráčom mužov aj všetkým rodičom detí  a dorastencov, ktorí sa starali o dopravu na zápasy. Sponzorom, ktorými sú Matúš Mních, Ján Fedor, Anton Zaťko, Jozef Drengubiak, Metod Macek, Marian Nincz, Milan Moravčík, Milan Karcol, Ján Borončo, Tomáš Rybka, Pavol Otruba, Michal Otruba, Magda Drengubiaková, Igor Bella, ktorí podporili klub finančne alebo materiálne.

            Ďakujem všetkým darcom 2%. Na účet v tomto roku prišlo 437 Eur, prostriedky budú použité na doplnenie tréningových pomôcok, materiálne doplnenie všetkých mužstiev.

 

Predseda TJ Fatran Zázrivá Maroš Karcol