VYHODNOTENIE

účinkovania mužov TJ Fatran Zázrivá

v jesennej časti 6. ligy OFZ

v súťažnom ročníku 2018/2019

Pôsobenie našich mužov v jesennej časti súťažného ročníka 2018/2019 sa hodnotí veľmi ťažko, nakoľko sme so ziskom 7 bodov a negatívnym skóre 16:35 skončili na poslednom 14. mieste, čo istotne nezodpovedalo predsezónnym predstavám. K tomuto rezultátu viedol súhrn niekoľkých objektívnych ale i subjektívnych príčin.

Situácia sa čiastočne podcenila už v prípravnom období. Ja som bol oslovený, či by som trénoval mužstvo len tri týždne pred začiatkom súťaže, a tak som s mužstvom pred súťažou absolvoval len 2 tréningové jednotky a jeden prípravný zápas v Žaškove (a aj ten by som nazval skôr guľášový). Podcenilo sa aj posilnenie mužstva, nakoľko sa vedelo, že  odíde (alebo  príde len sporadicky hrať z dôvodu práce v zahraničí) 5 hráčov základnej zostavy, ktorí mali v minulej sezóne odohratých najviac minút, ale mužstvo sa neposilnilo adekvátne k tomu a vlastne prišiel len jeden talentovaný hráč z dolnokubínskeho dorastu (K. Šeliga). Samozrejme vďaka aj za toto posilnenie, lebo Kristián sa  stal našim najlepším strelcom. Odišla však veľká posila zadných radov v minulých ročníkoch, P. Lacko, čo sme museli riešiť stiahnutím P. Mahúta alebo M. Drengubiaka, ktorí potom chýbali v strede poľa pri podpore našej útočnej fázy. Odišiel aj T. Kitaš (odohral len tri zápasy) - najlepší strelec mužstva v minulej sezóne a v osobe D. Zaťka tretí najlepší strelec.

Zlomovými podľa mňa boli prvé tri kolá, ktoré sme hrali na domácej pôde a kde sme plánovali plný zisk bodov (minimálne 7), čo sme aj mali dosiahnuť, o čom svedčí postavenie našich súperov z týchto zápasov, keď sú v tabuľke tesne nad nami a teda sú našimi priamymi konkurentmi v boji o záchranu. Cieľ sa nám však nepodarilo splniť a dokázali sme získať iba jediný bod v súboji s predposledným TJ Družstevník Vasiľov. A práve v týchto zápasoch sa okrem spomínanej neskorej prípravy, ktorá zapríčinila to, že sme sa  spoznávali až v priebehu súťaže,  prejavili nedostatky, ktoré nás pripravovali o lepšie výsledky, o zisk viacerých bodov a lepšie umiestnenie v tabuľke. Jednalo sa hlavne o slabú efektivitu, keď sme mali veľmi slabú a nedôraznú koncovku a zahadzovali sme vyložené gólové príležitosti. Naopak my sme dostávali veľmi lacné góly po individuálnych chybách a nedisciplinovanosti a prejavila sa aj slabšia kondičná pripravenosť, keď sme góly dostali na konci polčasu, alebo na konci zápasu. Všetky tieto neduhy sa prejavili už v prvom našom zápase s TJ Družstevník Vasiľov, keď sme hlavne v prvom polčase mali množstvo šancí a z piatich nájazdov sme dokázali skórovať len raz, čo sa nám vypomstilo v druhom polčase, keď sme pred koncom zápasu v 87. minúte dostali vyrovnávajúci gól po individuálnych chybách, ktorými bol zbytočný faul a pri nasledujúcej štandartke nedôsledné pokrytie súpera. Takto sme stratili hneď 2 body a hoci malo byť po prvom polčase vymaľované s výsledkom tri – štyri nula, napokon sme získali len bod. Hneď v prvom zápase sa ukázala naša slabá efektivita v koncovke, a aj keď bol K. Šeliga našim najlepším strelcom, ukázalo sa, že mu ešte chýba vyzretosť a skúsenosti (čo je pri jeho veku pochopiteľné) a že bude na strelenie gólu potrebovať množstvo šancí, do ktorých sa dokázal dostať, ale problém bol s ich premieňaním, na čo sme doplácali aj v ďalších zápasoch. Pokiaľ by bola efektivita lepšia, mohli výsledky vyzerať o niečo lepšie a aj bodov na našom konte mohlo byť viacej. Nasledujúci zápas s Hruštínom ma mrzí asi najviac, pretože sme sa zišli asi v najsilnejšom zložení, avšak opäť sa prejavila slabá koncovka, keď sme v priebehu zápasu nevyužili mnoho šancí a pološancí, čo priznal aj súper a naopak sme opäť po hrubej chybe na konci prvého polčasu inkasovali. Napriek značnému úsiliu v druhom polčase sme nedokázali skórovať a obišli sme bodovo naprázdno. Už v tomto zápase sa ukázal ďalší závažný problém, a to brankársky post. Hoci sme mali zaregistrovaných 4 brankárov, reálne bol k dispozícii len jeden, a to M. Badín, ktorý však ochorel a chytať nemohol a mali sme šťastie len v tom, že boli doma Kitašovci a mohol chytať Laco. Brankársky problém prepukol naplno v nasledujúcom zápase so Zubercom, kde hoci sme viedli 2 : 0 a Samo Prílepok robil v bráne, čo mohol, prejavilo sa, že hráme bez brankára a nakoniec sme prehrali 2 : 8.

Po týchto zápasoch padla na mužstvo už aj psychická deka, hráči sa začali báť o výsledok, a aj keď herný výkon nebol najhorší a mnohí súperi sa čudovali, že sme poslední, lebo podľa nich hrali s horšími súpermi, nedokázali sme herný výkon premieňať na zisk bodov a mnohé zápasy, v ktorých sme viedli, sme nedokázali dotiahnuť do víťazného konca. Často sme vedenie nedokázali potvrdiť pri vyložených šanciach, ktoré sme zahodili a potom sa nám to vypomstilo, ako napríklad v Zubrohlave, kde sme vyhrali polčas 2 : 0 a mohli sme pridať ďalšie góly, ale nakoniec sme si  vybojovali len bod. V 6. kole s Dlhou sa prejavil aj spomínaný brankársky problém, keď si M. Badín pri rozcvičke zlomil prst a celý zápas odohral so zlomeným prstom a po tomto zápase skončil. Od dohrávky 5. kola so Žaškovom tak musel chytať Maťo Otruba, a našťastie sa ukázalo, že to bola dobrá trefa a Maťo nám vytrhol brankársky tŕň z päty. Je len veľká škoda, že tento talentovaný chlapec nechytal aj v doraste a tak sa občas prejavili jeho menšie skúsenosti.

Som presvedčený, že ak by sme lepšie zvládli prvé tri zápasy, tak by aj pokračovanie jesene bolo lepšie a bodovo úrodnejšie, že by chlapi hrali v lepšej pohode a aj koncovka by bola kľudnejšia a efektívnejšia a že by sme mali o 8 – 10 bodov viacej a pohybovali by sme sa v strede tabuľky.

Ja pevne verím, že po doplnení kádra o dvoch - troch hráčov, po zlepšení tréningovej dochádzky a skvalitnení prístupu hlavne u mladších hráčov, má tento kolektív schopnosti na to, aby pre Zázrivú udržal 6. ligu. Rozhodujúce pre záchranu budú opäť prvé tri zápasy, kde musíme bodovať. Bude to o to ťažšie, že ich všetky hráme u súperov, ktorí sú našimi priamymi konkurentmi v boji o zotrvanie v súťaži. A v prvom zápase sa budeme musieť zaobísť aj bez najlepšieho strelca (Šeliga), ktorý si bude odpykávať trest za červenú kartu z posledného jesenného kola, ktorú dostal vďaka svojej nedisciplinovanosti.

Keďže samozrejme za výkony a výsledky mužstva som zodpovedný ja ako tréner, a nakoľko som pravdepodobne z mužstva nedokázal  dostať maximum ich schopností, musím na seba zobrať podiel viny a je na novom výbore, aby uvážil, či jarné boje o záchranu budú chalani zvádzať pod mojim vedením, alebo sa rozhodnú pre zmenu na trénerskom poste. Ja som v záujme zotrvania TJ Fatran Zázrivá v 6. lige ochotný  tento post uvoľniť, pokiaľ sa nájde niekto, kto bude ochotný do tohto boja ísť.

Krátko by som sa chcel pristaviť aj pri perspektíve zázrivského futbalu, lebo si treba uvedomiť, že takáto situácia, že kľúčoví hráči odídu do zahraničia za prácou, sa môže opakovať a po odchode starších hráčov nebude mať kto hrať. Nie je ani veľká perspektíva doplnenia kádra, nakoľko nefungujú mládežnícke mužstvá a prístup mladých je na slabej úrovni (česť výnimkám), keď často uprednostňujú pred futbalom iné záujmy. Preto treba počítať s doplňovaním kádra i z iných zdrojov.